OTOMATİK KONTROL SANAYİ A.Ş.
Tel: +90 216 385 63 32 Pbx  Fax: +90 216 363 28 46
ANA SAYFA HAKKIMIZDA ÜRÜNLER HABERLER REFERANSLAR İLETİŞİM

ENTEGRE ÇÖZÜMLER

Üretim prosesinin her anını,
her aşamasını kontrol etmek,
potansiyel sorunları belirlemek,
bu sorunları anında çözmek için her şeyi kuşbakışı görebileceğiniz
tek bir platform yeterli.

TPS/TDC 3000

Endüstrinin en gelişmiş ve en açık sistemi

Honeywell'in Windows NT tabanlı otomasyon sistemi TotalPlant ® Solution (TPS), sağlam ve güvenilir dağıtılmış kontrol özelliklerinin yani sıra, tek bir sistem içinde çok değişkenli (multivariable) kontrol, batch kontrol, optimizasyon, fabrika seviyesinde historizasyon ve üst seviyelere bilgi aktarımı gibi ileri uygulamaları da barındırıyor. Bu özellikleri nedeniyle TPS, kullanıcılarına güvenlik ve üretim süreci bütünlüğünden ödün vermeden piyasa şartlarındaki değişimlere en kısa sürede uyum sağlama olanağı sunuyor.

Hidrokarbon endüstrisinde TPS'in en çok tercih edilen sistem olmasının nedenleri söyle sıralanıyor:

 • Üretim süreci performansı, varlıklarının kullanımı ve iş dünyası ihtiyaçları için en uygun fiyatları sunması.

 • Honeywell'in "açık ama güvenli" iletişim sistemini en aşağıda sahadan, en yukarıda ODBC ve OPC'yi de kapsayan, ancak bunlarla da sinirli kalmayan açık iletişim sistemlerine kadar kurması.

 • Açık uygulamalara destek veren bir numaralı platforrm olması.

 • İş dünyası ve saha kontrolü bilgilerini daha iyi ve hızlı kararlara varılmasını sağlamak için birleştirmesi.

 • Yaklaşık gerçek zamanlı is kontrolü özelliklerini barındırması.

 • Yatırımları koruyup varlıkların değerini artırması.

TPS sisteminin iki ana öğesi

Uniformance ® iletişim ve uygulama yazılımı ve sistemi destekleyen platformları. Güvenilir ve sağlam bir kontrol ortamı yaratan TPS sistem altyapısı...

Günümüzün endüstriyel standartlarına uyum...

Foundation Fieldbus, OPC, Windows NT ve Windows DNA for Manifacturing gibi günümüzün önde gelen teknolojilerinin üstüne inşa edilen TPS sistemi, bu sayede kullanıcılarına daha düşük maliyetler ve hızla değişen standartlara uyumlu olarak ilerlemenin tüm avantajlarını sunuyor. Honeywell HMI ve uygulama platformu yazılımlarıyla tümleşik endüstriyel donanımıyla maliyetleri ve zaman kayıplarını azaltıyor. Bunlara ek olarak TPS sistemi HMI uygulama yazılımı Safeview sayesinde operatörlerin sürekli olarak kritik noktalara odaklanmasını mümkün hale getiriyor.

TPS sisteminde kullanıcı ihtiyaçları Windows NT ortamında önceden tanımlanıyor. Önceden NT'de tanımlı modeller sayesinde TPS kontrol agi, saglam bir isletme, uygulama ve güvenli bir kontrol ortamı yaratıyor. Bu ortam da uygulama senaryolarını, kontrol sistemini tehlikeye atmadan çalıştırma esnekliği sağlıyor.

OPC'deki ilerlemeler üretim sürecini iyileştiriyor

Uygulamalar arasi iletişim standardı olan OPC, uygulama entegrasyonu, bakimi ve eğitim maliyetlerini kapsayan pek çok fayda sağlıyor. Henüz tam olgunlaşmamış bir standart olan ve bazı eksikleri bulunan OPC'yi Honeywell, yıllardır endüstri devleriyle yaptığı işbirliğinden doğan deneyimiyle daha da ileri noktalara ulaştırdı. Honeywell'in OPC'ye yaptigi eklemeler, sistem çalışma zamanının artmasını, uygulama yazılımı geliştirme ve test süresinin azalmasını ve bilgiye erişimin kolaylaşmasını sağladı.

İleri uygulamalar yalnız Honeywell'de
Sadece Honeywell sisteme tümleşik ileri uygulamalar öneriyor. türünün en ileri örneği olarak optimizasyon ileri kontrol uygulamaları ve enformasyon yönetiminde bu uygulamalar sistemin sağladığı tüm bilgiyi kullanıyor. Otomasyon çözümü için TPS'yi seçmek, isletmelere finansal açıdan önemli kazançlar sağlıyor.

Atak ve verimli

Günümüz is dünyasında ataklık ve verimlilik basarinin anahtarı... Ama güvenlik her zaman için en önde geliyor. Güvenilirliği sürekli olarak ön planda tutan Honeywell TPS ile endüstriyel uygulamaların ihtiyaçlarını karsılarken, güvenlik ve açık kontrol sisteminin rahatlığını bir araya getiriyor.

Bir çok açık kontrol sistemi üreticisi, çözümün parçalarını sunarken özel uygulamalarla birleştirilmeye çalışılan eksik sistemler ortaya çıkıyor. Bu entegrasyon eksikliği de sisteme sürekli olarak maliyet ve karmaşıklık ekliyor.

Açik sistem uygulamalarında, uygun olmayan seçimler, sistemden beklenen kazancı duyurup güvenliği azaltıyor. Honeywell ise sahasında tek standartlara bağlı, bütün bir sistemi sunuyor.

Başa Dön

PLANTSCAPE

 

Gerçek Hibrid Kontrol

Üretim birimlerinin tüm otomasyon ihtiyaçlarını karşılayacak, ölçeklendirilebilir tek proses kontrol çözümü olan PlantScape, güçlü Windows 2000-NT client/server yapısının üzerine kurulmuş, 20 noktadan 65 bin noktaya kadar ölçeklendirilebilen esnek ve güçlü bir kontrol sistemi sunuyor.

Neden "hibrid" kontrolör?

Günümüz teknolojisinde DCS ve PLC sistemleri aşağıdaki temel özellikleri ile biliniyorlar.

DCS sistemleri ,

 • Güvenilirlik,

 • Sisteme entegre veritabanı , mühendislik yazılımları, HMI,

 • Sürekli prosesler için optimizasyon,

 • Redundancy,

 • Proses kontrol algoritmaları.

PLC Sistemleri,

 • Yüksek hız,

 • Ölçeklenebilir mimari,

 • Farklı markadaki cihazlarla haberleşme,

 • Uygun fiyat,

 • Sisteme entegre olmayan HMI ve uygulama yazılımları.

Honeywell-PlantScape sistemi bütün bu özellikleri bir araya getirerek, gelecekteki yatırım maliyetlerinin düşürülmesini sağlıyor. Güçlü mühendislik programları, 300'den fazla standart resim dosyası ve tümleşik veritabanı, mühendislik zaman ve maliyetlerini önemli ölçüde azaltıyor.

PlantScape sistemi sürekli, sıralı ve ayrık kontrol fonksiyonlarını barındırırken, diğer PLC sistemleri, bina kontrol sistemleri ve güvenlik sistemleri ile de entegre edilebiliyor.

 

PlantScape ürün ailesi

PlantScape ürün ailesi üç farkli paket olarak piyasaya sunuluyor. PlantScape Vista, PlantScape SCADA ve PlantScape Process. Her bir ürün farklı konu ve ölçekte çalışan kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamak için, uygun PlantScape hardware ve software parçalarının seçilmesiyle oluşturuluyor.

PlantScape Vista, Çok düşük kullanıcı fiyatlarından başlayan ve Windows2000 üzerinde çalışan HMI paketi olan Vista, 20 ile 1000 nokta arasındaki sistemler için uygundur. Bir PlantScape noktası, tek bir sayısal adresten öte, olduğu gibi bir cihazı adresleyebilir, bu yüzden 20 noktalık sistem kolaylıkla 20 tane single loop kontrolörü barındırabilir.

PlantScape SCADA, 40 kullanıcı ve 65 bin noktaya kadar ulasan sistemlerde rahatlıkla kullanılabilir. Çok büyük ölçekli, coğrafi olarak birbirinden uzak sistemler için sunduğu benzersiz DSA (Dağıtılmış Server Mimarisi) ve daha birçok özelliği ile endüstriyel kullanıcıların ihtiyaçları için tasarlanmıştır.

PlantScape Process, PlantScape SCADA'nin üstün server özelliklerine ek olarak, DCS ve PLC sistemlerinin en iyi özelliklerini bir arada sunan, Honeywell'in gerçek hibrid kontrolörü ile birlikte entegre edilmiş paketidir.

Başa Dön

HC900 HİBRİD KONTROL CİHAZI

 

HC900 Hybrid Kontrol Cihazı, yalnız çalışabilme veya açık Ethernet, Modbus/TCP bağlantı özelliği ile Honeywell'in düşük maliyetli yeni seri kontrol sistemidir. HC900, Modüler yapı ve grafiksel konfigürasyon özelliği, proses, lojik, veri izleme ve kontrol sequence algoritmalarını bir arada sunabildiğinden birçok endüstriyel uygulamaya kolayca adapte edilebilmektedir.

Windows tabanlı Hybrid Control Designer yazılımı ile HC900 kontrolörü ve operator panelini grafiksel olarak kolayca konfigüre edilmektedir. Bu şekilde konfigürasyon zamanı ve mühendislikten tasarruf sağlanmaktadır.

32 loop kapasitesi, 512 I/O (Analog ve Lojik), 4/8/12 I/0'luk slot rack ölçüleri (1 kontrol ve 4 remote rack kapasitesi), 2000 blokluk geniş fonksiyon blok kapasitesi, Ethernet üzerinden peer-peer haberleşme özelliği, 8 adet setpoint programlayıcıları (her biri için 50 segment, 16 event çikis, 99 profil), (2) 64 adımlı setpoint scheduler sequencer, Ethernet 10 baseT, Modbus/TCP haberleşme HC900 Hyrid kontrol cihazının diğer özellikleri arasındadır.

Run-modda konfigürasyon değiştirebilme ve izleme özellikleri, start-up zamanını azaltmakta ve prosesin sürekli geliştirilmesine izin vererek, prosesinizdeki duruşları en aza indirmektedir.

HC900 Hybrid kontrol cihazı için, proses ihtiyaçlarınız için hazırlanmış trend, alarm, operatör sayfaları bulunan, veri saklama ve konfigürasyon yükleyebilme özelliğine sahip 5,5"/10.4" ölçülerinde LCD operatör panel seçenekleri mevcuttur.

Uygulama Alanları

 • Fırınlar (Cam, Seramik, Tav..)

 • Otoklavlar

 • Kazanlar

 • Kurutucular

 • Pasterizatörler

 • Sterilizör ve Fermentörler

 • Atik Su Arıtma Sistemleri

 • Pilot uygulamalar

Başa Dön

UMC 800 UNIVERSAL MULTILOOP KONTROL CİHAZI

Honeywell UMC 800 Universal Multiloop Kontrol Cihazının Çoklu kontrol kapasitesi, Setpoint, Hazır reçete Programları, 96 adet Universal Analog/Digital giriş/çıkış yapısı, Proses algoritmaları, Standart matematiksel işlemcisi ile prosesleriniz için en uygun çözüm olacaktır. NEMA12 ve NEMA4X koruma sınıflı iki ayrı operatör arabirimine sahip olan UMC800, opsiyonel olarak disket sürücüsü ile de arşivlemeye olanak sağlıyor.

Control Builder Yazılımı ile tüm konfigürasyon yapıldığı gibi modem ile remote izleme ve program değişikliğine de olanak sağlamaktadır, böylece bakim ve servis masrafları düşürülmektedir.

Uygulama Alanlari

 • Fırınlar (Demir Çelik, Vakum)

 • Ocaklar

 • Reaktörler

 • Kurutucular

 • Ekstruderler

 • Karıştırıcılar

 • Kazan Kontrol

 • Ve benzer tüm orta ölçekli proses kontrolleri

8002 Operatör Paneli (NEMA 12)

8012 Operatör Paneli (NEMA4X)

1042 Operatör Paneli (HC900&UMC800)

Plantscape VISTA

Başa Dön

EMNİYETLİ SHUT-DOWN SİSTEMLERİ

 

PROSES KORUMADA DÜNYA LİDERİ

Honeywell-SMS'in (Safety Management Systems) ürünü olan ve proses koruma sistemlerinde dünya lideri unvanını taşıyan FSC (Fail Safe Controller), kritik uygulamalardaki basarisi ile dünya pazarında da en fazla tercin edilen sistem durumundadır.

Honeywell TPS veya Plantscape ile birlikte kullanıldığı gibi yalnız başına da kullanılan FSC, çözümleri ile insan hayatini ön planda tutarak maksimum güvenceyi hedefler.

Honeywell-SMS; servis, hardware ve software dahil olmak üzere Safety Life-cycle (S84.01)'in bütün gereklerini yerine getirerek prosesin güvenliğini sağlar.

 

Ana fonksiyonlar:

 • İnsan hayatını koruma,

 • Çevreyi koruma,

 • Tüm sahayı ve cihazı koruma,

 • Optimal üretimi gerçekleştirme,

 • Yasalar ve standartlara uygunluk.

                     Başa Dön 

 Copyright © 2004 - 2008 OKSAN